Image
RodzinkaXL.pl - Strona duuużej rodzinki
O nas
Chcesz dołączyć do prowadzenia tej strony?
Masz fajne pomysły?
Napisz do nas.
michal@krajnik.pl
Zobacz nas na:

Rodzinne opowieści z mchu i paproci

Ulotne chwile, przemyślenia i to co nas otacza. Poukładane w zdania, historie, wspomnienia, marzenia

Użyczenie swojego domu czyli jak powiaty oszczędzają na Rodzinkach Zastępczych i Rodzinnych Domach Dziecka.

Gdzie mieszka Rodzinny Dom Dziecka czyli taka duża rodzinka jak nasza?

Jest kilka mozliwości:

- mieszkanie lub dom będący w zasobach gminy lub fundacji prowadzącej dany dom.

- mieszkanie lub dom wynajęty przez prowadzących na potrzeby rodzinki

- swoje mieszkanie lub dom

Jaka jest z tego powodu różnica? Na pierwszy rzut oka - niewielka.  

Jednak jak się spojrzy na to z punktu widzenia finansów to bardzo duża.

W pierwszym i drugim przypadku gmina płaci za dom oraz za zużyte media. Sprawa jest oczywista. 

W trzecim przypadku - tak jak u nas gmina tylko płaci za zużyte media a my użyczamy swój dom gminie za co gmina nam nie płaci. No i z tego ma niezłe oszczędności.

Gdy pytaliśmy się dlaczego tak jest odesłano nas do ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej

Art. 84. Prowadzący rodzinny dom dziecka otrzymuje środki finansowe na:
1) utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka, w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinny dom dziecka na
czynsz,
opłaty z tytułu najmu,
opłaty za energię elektryczną i cieplną,
opał,
wodę,
gaz,
odbiór nieczystości stałych i płynnych,
dźwig osobowy,
antenę zbiorczą,
abonament telewizyjny i radiowy,
usługi telekomunikacyjne
oraz związanym z kosztami eksploatacji,
obliczonym przez podzielenie łącznej kwoty tych kosztów przez liczbę osób zamieszkują-cych w tym lokalu lub domu jednorodzinnym i pomnożenie przez liczbę dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2, umieszczonych w rodzinnym domu dziecka wraz z prowadzącym rodzinny dom dziecka;

I tak mamy przez kilka lat. Kilka razy się pytałem, czy nie można tego zmienić. Bo to trochę tak jakby urzędnik musiał w swoim domu przyjmować interesantów a pracodawca by mu oddawał za zużyty prąd.

Jednak rozmowa zawsze kończyła się tak samo "tak mówi ustawa i tego nie zmienimy". W luźnych rozmowach padało, że możemy kupić dom na kogoś z rodziny i wynajmować od niego. Dla urzędu będzie to czysta sprawa. Ale my nie chcemy oszukiwać. Dlaczego nie może być normalnie?

Niedawno gdzieś przypadkiem przeczytałem o sporze kogoś z kimś w sprawie czynszu i sprawdziłem co to tak naprawdę jest ten czynsz. Ja zawsze myślałem, że czynsz to jest to co sie płaci spółdzielni za mieszkanie.

Wikipedia:
"
Czynsz  – prawna nazwa świadczenia należnego z tytułu najmu lub dzierżawy. Wartość czynszu może być ustalona w pieniądzu lub naturze. Czynsz z założenia jest świadczeniem okresowym. Dawniej, i obecnie w niektórych znaczeniach, nazywany tenutą.

Jako „czynsz" potocznie (nieprawidłowo) określa się także świadczenia uiszczane przez członków spółdzielni mieszkaniowej na jej rzecz i przez właścicieli mieszkań na rzecz wspólnot mieszkaniowych, które są opłatami eksploatacyjnymi i partycypacją spółdzielcy lub właściciela w kosztach utrzymania nieruchomości oraz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Dzielą się one na zależne od zarządcy, w których skład wchodzą np. opłaty za konserwację czy utrzymanie administracji osiedla, a także niezależne od zarządcy, czyli np. opłaty za przyłącza wodociągowe lub ogrzewnicze. Prawnie jednak nie można ich nazwać czynszem, a jedynie opłatą mieszkaniową."

No właśnie - za oddanie naszego domu na potrzeby Rodzinnego Domu Dziecka powinniśmy z tego tytułu otrzymywać czynsz.

×
Bądź na bieżąco

Kiedy zasubskrybujesz bloga, wyślemy Ci wiadomość e-mail, gdy pojawią się nowe aktualizacje na stronie, abyś ich nie przegapił.

Dzieci terapii
Kurki Roxi :)